fbpx

Lautakunnat

Aluevaltuusto asettaa lautakunnat. Lautakunnalla on oltava puheenjohtaja ja vähintään yksi varapuheenjohtaja. Alla olevissa haitarivalikoissa on nähtävissä Etelä-Savon hyvinvointialueen aluevaltuuston asettamat lautakunnat ajalle 2022-2025. Haitari avautuu lautakunnan nimeä klikkaamalla.

Aluevaltuuston vaalilautakunta

Aluevaltuusto on valinnut valtuuston vaalilautakunnan, jossa on viisi jäsentä ja yhtä monta henkilökohtaista varajäsentä.

Puheenjohtaja: Eero Sistonen (kesk.)
Varapuheenjohtaja: Jatta Juhola (sd.)

Jäsen Varajäsen
Ajanto, Katri (liik.) Stenberg, Eija (sd.)
Hämäläinen, Miia (kok.) Niemelä, Sanna (vas.)
Juhola, Jatta (sd.) Koskela, Jouni (kd.)
Järvinen, Sami (ps.) Pulliainen, Liisa (kesk.)
Sistonen, Eero (kesk.) Liikanen, Veli (vihr.)

Tarkastuslautakunta

Aluevaltuusto on valinnut tarkastuslautakunnan, joka hoitaa hyvinvointialuelaissa määritettyjen tehtävien mukaisesti hallinnon ja talouden tarkastuksen sekä arvioinnin järjestämisen.

Lautakunnassa on yhdeksän jäsentä ja yhtä monta henkilökohtaista varajäsentä. Lautakunnan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan tulee olla valtuutettuja.

Puheenjohtaja: Mirja Anunti-Virta (kok.)
Varapuheenjohtaja: Laura Hämäläinen (kesk.)

Jäsen Varajäsen
Ajanto, Katri (liik.) Pekkonen, Pasi (liik.)
Anunti-Virta, Mirja (kok.) Heikkinen, Liisa (kok.)
Hassinen, Riitta (sd.) Rantalainen, Raija (sd.)
Hämäläinen, Laura (kesk.) Kakriainen, Markku (kesk.)
Kauria, Outi (kesk.) Levänen, Arvo (kesk.)
Kristiansson, Olli-Pekka (sd.) Nousiainen, Markku (sd.)
Mouhu, Kari (ps.) Lindholm, Terttu-Liisa (ps.)
Pasanen, Unto (kesk.) Pajunen, Riikka (kesk.)
Turunen, Pekka (kok.) Leinonen, Janne (kok.)

Aluevaalilautakunta

Aluevaltuusto on valinnut aluevaalilautakunnan, jossa on viisi jäsentä sekä viisi varajäsentä.

Puheenjohtaja: Jari Sihvonen (kesk.)
Varapuheenjohtaja: Mervi Lipsanen (sd.)
Jäsenet: Anna-Mari Kovanen (kok.), Raimo Heinänen (ps.) ja Tuija Vänttinen (liik.)
Varajäsenet: Vesa Rouhiainen (vihr.), Heikki Haukijärvi (kd.), Risto Mykkänen (vas.), Eeva Vuorinen (kesk.) ja Mia Estelle Lotta (sd.)

Palvelu- ja tulevaisuuslautakunta

Aluevaltuusto on valinnut palvelu- ja tulevaisuuslautakuntaan yhdeksän jäsentä ja yhtä monta varajäsentä.

Puheenjohtaja: Arto Seppälä (sd.)
Varapuheenjohtaja: Mali Soininen (kok.)

Jäsen Varajäsen
Auvinen, Hannu (kesk.) Kemppainen, Sanni (kesk.)
Järvinen, Sami (ps.) Sensio, Jani (ps.)
Kokko, Sampsa (kok.) Tuunanen, Jarmo (kok.)
Laukkarinen, Jaana (sd.) Rautiainen, Sari (sd.)
Mynttinen, Maritta (kesk.) Väisänen, Sanna (vas.)
Puputti, Seija (liik.) Janhunen, Katriina (vihr.)
Pöyry, Pekka (kesk.) Noponen, Perttu (kesk.)
Seppälä, Arto (sd.) Hartonen, Ari (sd.)
Soininen, Mali (kok.) Rasola, Nina (kok.)

Turvallisuuslautakunta

Aluevaltuusto on valinnut turvallisuuslautakuntaan yhdeksän jäsentä ja yhtä monta varajäsentä.

Puheenjohtaja: Miia Hämäläinen (kok.)
Varapuheenjohtaja: Tuukka Suomalainen (kesk.)

Jäsen Varajäsen
Heinänen, Raimo (ps.) Sensio, Jani (ps.)
Hämäläinen, Miia (kok.) Kovanen, Anna-Maria (kok.)
Kantola, Eero (kd.) Marttinen, Mika (liik.)
Laamanen, Kirsti (kesk.) Sallinen, Leena (vas.)
Leinonen, Janne (kok.) Vuori, Juha (kok.)
Lipsanen, Mervi (sd.) Saintula, Eija (sd.)
Pulliainen, Liisa (kesk.) Matilainen, Anne (kesk.)
Strengell, Jarno (sd.) Nousiainen, Markku (sd.)
Suomalainen, Tuukka (kesk.) Leppäkumpu, Raimo (kesk.)

Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta

Aluevaltuusto on valinnut hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakuntaan kolmetoista jäsentä ja yhtä monta varajäsentä.

Puheenjohtaja: Tapio Honkamaa (kesk.)
Varapuheenjohtaja: Ville Remes (kok.)

Jäsen Varajäsen
Hartonen, Tanja (ps.) Visunen, Kirsi (ps.)
Honkamaa, Tapio (kesk.) Annala, Esa (vas.)
Juhola, Jatta (sd.) Tuovinen, Katja (sd.)
Kilpeläinen, Pekka (sd.) Vironen, Jouni (sd.)
Liukkonen, Saara (kok.) Turunen, Taru (kok.)
Merikoski, Yrjö (kesk.) Männistö, Pyry (kesk.)
Pekonen, Petri (kesk.) Huhtinen, Marjaana (kesk.)
Peni, Riikka (vihr.) Jämsä, Mika (vihr.)
Pirttiaho, Susanna (kesk.) Hämäläinen, Maija (kesk.)
Puntanen, Anne (sd.) Ruotsalainen, Rita (sd.)
Remes, Ville (kok.) Lautala, Pentti (kok.)
Smedberg, Jari (liik.) Vänttinen, Tuija (liik.)
Tella, Airi (kesk.) Pirinen, Kaj (kesk.)