fbpx

Uudistuksen tekijät

Uudistustiimi

Etelä-Savon sote-maakuntauudistuksen valmistelua tehdään ministeriön lisäksi tiiviissä yhteistyössä maakunnallisten sote-toimijoiden, kuntien, järjestöjen ja Maakuntaliiton kanssa.

Muutosohjelmaa eteenpäin vievä Uudistustiimi vastaa sote-maakuntauudistusta koskeviin kysymyksiin.

Uudistustiimin työtä ohjaa muutosohjelman toteuttajien johto.

Muiden uudistuksessa työskentelevien henkilöiden yhteystiedot löytyvät kunkin hankkeen omilta sivuilta.

Sami Sipilä henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Sami Sipilä

MUUTOSJOHTAJA
044 770 0577
sami.sipila@etela-savo.fi
Niina Kaukonen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Niina Kaukonen

Vastuualuejohtaja
044 794 4003
niina.kaukonen@etela-savo.fi
Paula Pusenius henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Paula Pusenius

Hankepäällikkö
040 359 9489
paula.pusenius@etela-savo.fi
Kirsi Leinonen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Kirsi Leinonen

Hankepäällikkö
040 359 9488
kirsi.leinonen@etela-savo.fi
Sanna Koskimäki | Henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Sanna Koskimäki

Viestintäkoordinaattori
040 359 7561
sanna.koskimaki@etela-savo.fi
Mari Hytönen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Mari Hytönen

Hankekoordinaattori
044 351 6640
mari.hytonen@etela-savo.fi
Anni Sormunen | Henkilökunta

Anni Sormunen

ICT-koordinaattori
040 359 8000
anni.sormunen@etela-savo.fi
Antti Laurikainen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Antti Laurikainen

Asiantuntija
044 351 2502
antti.laurikainen@etela-savo.fi
Kati Nieminen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Kati Nieminen

Henkilöstöasiantuntija
040 359 8915
kati.nieminen@etela-savo.fi
Laura Sallinen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Laura Sallinen

Controller
040 359 9741
laura.sallinen@etela-savo.fi
Mika Perttu henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Mika Perttu

Vastuuvalmistelija
040 359 9775
mika.perttu@essote.fi
Sami Sundell henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Sami Sundell

Hankekoordinaattori
040 359 9843
sami.sundell@etela-savo.fi
Viljami Kaasalainen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Viljami Kaasalainen

Controller
040 359 9778
viljami.kaasalainen@etela-savo.fi
Elisa Lajunen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Elisa Lajunen

Hankekoordinaattori
040 359 7008
elisa.lajunen@etela-savo.fi

Johto

Risto Kortelainen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Risto Kortelainen

Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymän johtaja
risto.kortelainen@essote.fi
henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Ilkka Jokinen

Vaalijalan kuntayhtymän johtaja
ilkka.jokinen@vaalijala.fi
Ulla Nykänen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Ulla Nykänen

Pieksämäen kaupunginjohtaja
ulla.nykanen@pieksamaki.fi
Seppo Lokka henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Seppo Lokka

Etelä-Savon Pelastusjohtaja
seppo.lokka@espl.fi