fbpx

Toimialat ja palvelualueet

Henkilöt aloittavat työnsä näissä tehtävissä Etelä-Savon hyvinvointialueella viimeistään 1.1.2023.

Konsernipalvelut

Sami Sipilä henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Sami Sipilä

KONSERNIPALVELUJEN TOIMIALAJOHTAJA
044 770 0577
sami.sipila@etela-savo.fi
Veli-Matti Thure henkilökuva

Veli Matti Thure

Tila- ja tukipalvelujen johtaja,
tila- ja tukipalvelut
044 351 9658
velimatti.thure@etela-savo.fi

Vesa Vestala

Hankinta- ja talousjohtaja,
hankinta- ja talouspalvelut
044 351 2540
 
vesa.vestala@essote.fi 

Petri Alaluusua

Henkilöstöjohtaja,
henkilöstöpalvelut

040 656 7232
petri.alaluusua@etela-savo.fi
Jukka Mielonen henkilökuva

Jukka Mielonen

Digijohtaja,
digitaaliset- ja tietopalvelut
044 351 6543
jukka.mielonen@etela-savo.fi
Suvi Sikstus henkilökuva

Suvi Sikstus

Viestintäpäällikkö,
viestintäpalvelut
044 417 3328
suvi.sikstus@etela-savo.fi
Antti Laurikainen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Antti Laurikainen

Hallintopäällikkö,
päätöksenteon tuen palvelut
044 351 2502
antti.laurikainen@etela-savo.fi

Ilkka Fritius

Vaikuttavuusjohtaja, vaikuttavuuspalvelut050 602 78
ilkka.fritius@vaalijala.fi
Aki Rasimus henkilökuva

Aki Rasimus

Henkilöstölakimies
040 656 7444
aki.rasimus@etela-savo.fi

Tarja Poikolainen

Lakimies
040 359 9483
tarja.poikolainen@etela-savo.fi

Terveyspalvelut

Kimmo Kuosmanen

Terveyspalvelujen toimialajohtaja
040 656 7885
kimmo.kuosmanen@etela-savo.fi

 

Kari Pullinen

Palvelualuejohtaja,
sairaalapalvelut
044 417 3869
kari-jussi.pullinen@sosteri.fi 
Mika Perttu henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Mika Perttu

Palvelualuejohtaja,
sote-keskuspalvelut
040 359 9775
mika.perttu@etela-savo.fi

Minna Pitkänen

Palvelualuejohtaja,
päivystys- ja ensihoidon palvelut
044 417 3872
minna.m.pitkanen@sosteri.fi 

Minna Mutanen

Palvelualuejohtaja,
mielenterveys- ja päihdepalvelut
044 794 4300
minna.mutanen@essote.fi 

Jussi Aarnio

Palvelualuejohtaja,
diagnostiset- ja tukipalvelut
044 351 6482
jussi.aarnio@essote.fi

Sosiaalipalvelut

Saara Tavi henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Saara Tavi

Sosiaalipalvelujen toimialajohtaja
044 417 4100
saara.tavi@sosteri.fi

Marika Huupponen

Sosiaali- ja integraatiojohtaja
044 417 5050
marika.huupponen@sosteri.fi
Milla Ryynänen henkilökuva

Milla Ryynänen

Palvelualuepäällikkö, lapsiperhepalvelut
040 656 7488
milla.ryynanen@etela-savo.fi

Johanna Will-Orava

Palvelualuepäällikkö,
lastensuojelu

044 794 2393
johanna.will-orava@essote.fi

Pirjo Kirvesmies

Palvelualuepäällikkö,
työikäisten palvelut

040 522 5359

pirjo.kirvesmies@essote.fi

Paula Tiihonen

Vammaispalvelujohtaja, vammaispalvelut ja Vaalijalan osaamis- ja tukikeskus044 799 5639 
paula.tiihonen@pieksamaki.fi

Ikääntyneiden palvelut

Niina Kaukonen henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Niina Kaukonen

Ikääntyneiden palvelujen toimialajohtaja
044 794 4003
niina.kaukonen@etela-savo.fi

Sanna Luokkamäki

Palvelualuejohtaja

044 351 6371

sanna.luokkamaki@essote.fi

Jaana Koinsaari

Palvelualuepäällikkö,
arjentuki- ja etäpalvelut
040 359 6930
jaana.koinsaari@essote.fi

Tuula Kärkkäinen

Palvelualuepäällikkö,
kotiin annettavat palvelut
044 417 3835
tuula.karkkainen@sosteri.fi

Päivi Kauppinen

Palvelualuepäällikkö,
asumispalvelut
040 198 5430 
paivi.kauppinen@pieksamaki.fi

Antti Ohvanainen

Palvelualuepäällikkö,
geriatrinen osastopalvelu
044 417 2765
antti.ohvanainen@sosteri.fi

Niina Helminen

Palvelupäällikkö,
yhteiset palvelut
044 794 4002
niina.helminen@essote.fi

Pelastus- ja turvallisuuspalvelut

Seppo Lokka henkilökuva | Etelä-Savon sote-uudistus

Seppo Lokka

Pelastus- ja turvallisuuspalvelujen toimialajohtaja
040 359 7864
seppo.lokka@etela-savo.fi

Tuomo Halmeslahti

Pelastuspäällikkö,
pelastustoiminnan palvelut

044 794 3850
 
tuomo.halmeslahti@espl.fi 

Jani Jämsä

Riskienhallintapäällikkö, onnettomuuksien ennaltaehkäisyn palvelut040 129 5196
jani.jamsa@espl.fi 

Jari Smedberg

Turvallisuuspäällikkö, turvallisuuspalvelut044 417 3472
jari.smedberg@sosteri.fi 

Sonja Mehtonen

Asiakas- ja potilasturvallisuuspäällikkö040 359 8264 
sonja.mehtonen@etela-savo.fi